CzechPOINT@office a základní registry pro ohlašovny

Problematika základních registrů a Czech POINTU v agendě evidence obyvatel podle platné legislativy. Školení je pojato jako aktualizační a prohlubující kurz zaměřený na výkon státní správy na úseku evidence obyvatel ohlašovnami a obecními úřady s rozšířenou působností a vazbu této agendy na informační systémy veřejné správy.

Akreditace MV ČR: AK/PV-334/2018 a AK/VE-202/2018.

• úředníkům a vedoucím úředníkům veřejné správy vykonávající správní činnost na úseku ohlašoven a matrik na obcích.
  • úředníkům a vedoucím úředníkům odborů vnitřních věcí obcí a měst.

Aktuální stav legislativy související s evidencí obyvatel

• Zákon 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů v platném znění – základní vymezení pojmů, působnost na úseku evidence obyvatel, koncepce evidence obyvatel.
  • Údaje vedené v systému evidence obyvatel, zapisovatelé, lhůty určené k zápisu, odpovědnost za správnost údajů, uživatelé údajů, formuláře sloužící k využívání údajů.
  • Oznamování a vyznačování pochybnosti, šetření a odstraňování nesouladů v údajích vedených v informačním systému evidence obyvatel, formuláře určené k oznamování pochybnosti.
  • Poskytování údajů – podle zákona o evidenci obyvatel, podle zvláštních zákonů.

Základní registry a vazby na agendový informační systém evidence obyvatel

• Zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech v platném znění – přehled základních registrů, obecné pojmy - referenční údaje, agendové informační systémy a jejich správci, editoři údajů, využívání údajů, poskytování údajů subjektům údajů.
  • Registr obyvatel – údaje, vazby na agendový informační systém evidence obyvatel.
  • Registr územní identifikace – údaje, vazby na agendový informační systém evidence obyvatel a vazby na registr obyvatel.

Plnění úkolů v agendě evidence obyvatel – trvalý pobyt

• Zápis adresy trvalého pobytu ze zákona.
  • Ohlášení změny trvalého pobytu – povinnosti občana, povinnosti ohlašovny.
  • Ukončení trvalého pobytu.
  • Zrušení údaje o místu trvalého pobytu z moci úřední a na návrh.
  • Formuláře sloužící k zápisu jednotlivých skutečností do systému evidence obyvatel.
  • Správní poplatky vybírané na úseku trvalého pobytu – výzva k zaplacení, důsledky nezaplacení poplatku.
  • Diskuze a odpovědi na dotazy.