Dávky pomoci v hmotné nouzi a jejich aplikace v praxi

Seznamte se s aktuální problematikou systému dávek pomoci v hmotné nouzi a jejich aplikací v praxi.

Součástí akreditovaného semináře jsou praktické příklady poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi. Rovněž se dozvíte o chystaných novelách a také o změnách v ostatních dávkových systémech (státní sociální podpora, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, životní a existenční minimum) a o dávkách pro Ukrajince (tzv. Lex Ukrajina).

Akreditace MPSV ČR: A2023/0958-SP/PC/PP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům, kteří vykonávají práci dle §110 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách,
  • pracovníkům, kteří pracují na pozici sociálních pracovníků.

Ostatní dávkové systémy – novinky a přesah do systému pomoci v hmotné nouzi.

• Životní a existenční minimum.
  • Dávky státní sociální podpory.
  • Dávky pro osoby se zdravotním postižením.

Lex Ukrajina.

• Humanitární dávka.
  • Příspěvek pro solidární domácnost – současnost, chystané změny.

Systém pomoci v hmotné nouzi.

• Systém pomoci v hmotné nouzi – objasnění pojmů (osoby v hmotné nouzi; nezaopatřenost dítěte; okruh společně posuzovaných osob; celkové sociální a majetkové poměry; příjmy; přiměřené a odůvodněné náklady na bydlení; rozhodné období; částka živobytí).

Situace pro příspěvek na živobytí.

• Nárok a výše příspěvku na živobytí; poměrná částka příspěvku na živobytí; vzorec a výpočet; vratný příspěvek na živobytí; poukázky; příklady z praxe a jejich řešení.

Situace pro doplatek na bydlení.

• Nárok a výše doplatku na bydlení; jednotlivé formy bydlení; opatření obecné povahy; doporučení obce; vzorec a výpočet; příklady z praxe a jejich řešení.

Situace pro mimořádnou okamžitou pomoc.

• Objasnění jednotlivých situací pro mimořádnou okamžitou pomoc; nárok v rámci správního uvážení na mimořádnou okamžitou pomoc; výše mimořádné okamžité pomoci v jednotlivých situacích; příklady z praxe a jejich řešení.

Budoucnost a chystané změny v systému pomoci v hmotné nouzi a dalších nepojistných dávkových systémů.