Jak se vyvarovat zrušení územního plánu

Seznamte se s právně konformním postupem přijímání územních plánů a jejich změn.

V rámci semináře získáte dostatečné vědomosti k tomu, abyste se do budoucna vyvarovali takových postupů, které by vedly ke zrušení územních plánů nebo jejích částí, příp. hrazení náhrad vlastníkům pozemků za zrušení zastavitelnosti pozemku.

Důraz je kladen zejm. na soudní výklady podávané zejm. Nejvyšším správním soudem v souvislosti s rušením jednotlivých územních plánů. Dále bude detailně přednesena problematika náhrad za zrušení zastavitelnosti územních plánů.

Akreditace MV ČR: AK/PV-71/2024 a AK/VE-30/2024.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků dle § 2 zák. č. 312/2002 Sb., kteří mají v náplni činnosti související s přípravou, pořizováním a schvalováním územních plánů.

Obsah a proces přijímání územního plánu

• co může a co nemůže být obsahem územního plánu,
  • jak probíhá pořizování územního plánu,
  • kdo může ovlivnit podobu územního plánu (pořizovatel, projektant, vlastníci, dotčené orgány, veřejnost, ...) a jaká je role zastupitelstva při přijímání územního plánu.

Rizika rušení územních plánů a náhrady za zrušení zastavitelnosti pozemku

• jak je to s náhradami za zrušení zastavitelnosti pozemků,
  • správní přezkum územního plánu (rušení krajskými úřady),
  • soudní přezkum územního plánu - kdo může „žalovat" a dle jakých soud územní plán přezkoumává.