Kompetence opatrovanců a opatrovníků při poskytování sociální služby

Co získáte absolvováním tohoto semináře?

• Písemné podklady, které obsahují podstatná právní ustanovení a další informace k problematice omezení svéprávnosti, a opatrovnictví člověka.
  • Informace o rozhodných podmínkách, které vymezuje platný právní řád pro možné omezení práv člověka.
  • Přehled o situacích, kdy může rozhodovat člověk s omezenou svéprávností sám za sebe bez souhlasu opatrovníka.
  • Informace, v jakých dokumentech a právních předpisech jsou vymezena práva, povinnosti a oprávnění opatrovníků.
  • Znalosti k rozlišení podpory při hájení oprávněných práv a zájmů prostřednictvím sociální služby a při zastoupení opatrovníkem.
  • Informace o činnostech, o kterých nemůže rozhodovat sociální služba za, anebo bez souhlasu opatrovníka.
  • Poznatky o postupech, které můžete použít pro zlepšení komunikace a spolupráce mezi poskytovateli sociálních služeb a opatrovníky, aby nedocházelo ke konfliktům v neprospěch klientů sociálních služeb.

Akreditace MPSV ČR: A2023/0959-SP/VP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům,
  • pracovníkům v manažerské, řídicí funkci.

• Představení stěžejních právních předpisů, které upravují problematiku omezení svéprávnosti, a opatrovnictví člověka.
  • Možné důvody pro úvahu o možném omezení svéprávnosti člověka.
  • Možné důvody pro úvahu o zajištění Smlouvy o zastoupení členem domácnosti či nápomoci při rozhodování.
  • Vymezení podmínek a právních skutečností, které musí být naplněny pro soudní rozhodnutí o omezení svéprávnosti člověka.

Přehled oblastí, které jsou předmětem znaleckého posudku za účelem určení rozsahu omezení práv člověka.

• Osvětlení podstaty důležitých důkazů, zdravotní diagnózy, lékařské zprávy a znaleckého posudku pro rozhodování o omezení svéprávnosti.
  • Rozhodovací kompetence osob s omezenou svéprávností pro právní i neprávní jednání.
  • Podmínky pro schválení právního jednání opatrovance, které učinil sám bez opatrovníka.

Definování práv a povinností opatrovníků, dle současně platných právních předpisů a soudních rozhodnutí.

• Možné postupy opatrovníků ,kteří nemohou či nechtějí vykonávat funkci opatrovníka.
  • Rozsah kompetencí opatrovníka pro finanční transakce a vydávání peněžních prostředků opatrovancům.
  • Rozsah kompetencí opatrovníka pro rozhodování o zdravotním stavu, indikaci léčby, a lékařském zákroku opatrovance.
  • Schvalování smluvních vztahů, rozhodování o místě bydliště opatrovance.

Pomoc a podpora při uplatňování práv a oprávněných zájmů u klientů sociálních služeb.

• Co může klient sociální služby, když má ustanoveného opatrovníka? ( individuální plán klienta, využívání finančního zůstatku, dodatky ke smlouvě o poskytnutí sociální služby atd.).
  • Definování povinností, které by měli plnit poskytovatelé sociálních služeb vůči opatrovníkům (schvalování finančních transakcí, změny smluvního vztahu, rozhodování o úhradě léků, aktivizačních činnostech klienta atd.).
  • Příklady kolizních situací, při kterých může dojít ke střetu zájmu poskytovatele sociální služby a opatrovníka klienta.
  • Uvedení příkladů a postupů pro dobrou spolupráci mezi poskytovateli sociálních služeb a opatrovníky.