Konkurzní řízení na pozici ředitele školského zařízení

Získejte praktické zkušenosti potřebné pro organizaci konkurzního řízení!

Konkurzní řízení na pozici ředitele školského zařízení Vám bude představeno jako proces a jeho nastavení a řízení pomocí logické projektové matice.

Akreditace MV ČR: AK/PV-736/2021 a AK/VE-440/2021.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územně samosprávných celků, kteří vykonávají, nebo se připravují na výkon činnosti člena či tajemníka konkurzní komise pro výběr ředitele školského zařízení.

• Přínosy konkurzního řízení

Bude Vám představena logická rámcová matice, která bude podkladem pro vlastní reálnou přípravu a realizaci konkurzního řízení v praxi zřizovatelů škol a školských zařízení.

Bude vysvětlen smysl samotného konkurzního řízení a budou vystihnuty výhody, které konkurz zřizovateli či školskému zařízení přinesou. Zdůrazněno bude propojení konkurzního řízení s dlouhodobými záměry a cíli zřizovatele. Dozvíte se všechny důvody, proč vlastně konkurz zřizovatel pořádá.

Současně budete seznámeni s předběžnými podmínkami projektu (legislativní rámec, okolní prostředí zřizovatele včetně školy/školského zařízení) a dalšími předpoklady pro úspěšnost konkurzního řízení.

• Cíle konkurzního řízení

Naučíte se definovat cíle konkurzního řízení. Budete hledat odpovědi na otázku typu Jaký je požadovaný cílový stav? Jakou potřebu vlastníka projektu máme naplnit? Proč chce konkurzní řízení realizovat? Co nového konkurz školskému zařízení přinese? Připomeneme, kdo je vlastníkem/nositelem cíle a zadavatelem projektu, tedy tím, kdo dává podnět ke změně a návrh na změnu na pozici ředitele školského zařízení. Kdo je „manažerem“ projektu. Zároveň určí, co bude ukazateli dosažení cíle a jaké ukazatele použít, abychom si byli jisti, zda bylo cíle dosaženo. Tyto znalosti a dovednosti můžete využít při zpracování podkladových materiálů pro rozhodování zřizovatele o případném vyhlášení konkurzního řízení pro obsazení pracovní pozice ředitele.

• Výstupy konkurzního řízení

Bude Vám nastíněno to, co musí členové konkurzní komise a tajemník skutečně realizovat a za co nesou přímou odpovědnost. Na úrovni výstupů porovnáte různé varianty dosažení cíle. Proberou se všechny možnosti výběru vhodného kandidáta na pozici ředitele (např. využití nástrojů moderní psychologie nebo personalistiky, analýza koncepce či jiného písemného podkladu uchazečů, řízeného rozhovoru či testů).

Pro každou z variant se připraví sada výstupů použitelnou v reálném konkurzním řízení či minimálně jako inspiraci pro konkurzní komise  a tajemníka (např. zadání vyhlášení konkurzního řízení, sada otázek pro řízený rozhovor, konstrukce testu dovedností, znalostí a postojů, vybraný nástroj výběru uchazeče apod.). Ukáže na důležitost závěrečného doporučení vybraného uchazeče komisí pro jmenování zřizovatele jako hlavního výstupu z projektu konkurzního řízení.

• Činnosti spojené s konkurzním řízením

Budou rozebrány hlavní činnosti, které musí být vykonány ať vyhlašovatelem konkurzního řízení, tajemníkem komise či komisí jako takovou a uchazeči – účastníky konkurzu. Zmíněna bude činnost pedagogický rad škol a školských rad.

Budete provedeni jednotlivými kroky a vytvoří scénář konkurzního řízení rozdělený do tří částí: činnosti před vlastním konkurzním řízením, činnosti v době konání konkurzního řízení a po ukončení konkurzu. Definují zdroje potřebné ke zdárnému naplnění cíle a výstupů (lidské, finanční, materiální, časové). Vytvoří rozpočet očekávaných nákladů, proberou zdroje k pokrytí těchto nákladů. Popíšou případné situace/činnosti, které mohou proces konkurzního řízení narušit, či zcela zabránit dosažení cíle.  Budou Vám nastíněny příklady činností, které by neměly být v souvislosti s konkurzním řízením řešeny.