Nezbytná cesta a některé další zásahy do vlastnictví pozemků a staveb

Obce patří mezi nejvýznamnější vlastníky nemovitých věcí a je logické, že často vstupují do právních vztahů s ostatními vlastníky, zejména pak s vlastníky sousedními.

Občanský zákoník pro tyto situace obsahuje celou řadu důležitých ustanovení, při jejichž znalosti lze předejít mnohým sporům z tzv. sousedských práv. Velká pozornost je v platném právu rovněž věnována zajištění přístupu na pozemek či ke stavbě při absenci přímého spojení s veřejnou cestou, a to případně i proti vůli sousedního vlastníka (tzv. nezbytná cesta).

V praxi často frekventovaným tématem je správnost hranice mezi pozemky, kde význam může mít i nová žaloba na určení hranice pozemku nebo institut rozhrady. V neposlední řadě občanský zákoník umožňuje za určitých podmínek zasáhnout do vlastnického práva souseda i přesahem stavby.

V rámci kurzu si osvojíte praktické kompetence souvisejících s uvedenými tématy, přičemž půjde o řešení z pohledu soukromého práva.

Akreditace MV ČR: v akreditačním řízení.

• zaměstnancům obecních úřadů, úřadů statutárních měst a krajských úřadů zodpovědným za správu majetku obcí.

• Zařazení úpravy omezení vlastnického práva v občanském zákoníku.
  • Imise přímé a nepřímé. Absolutní zákaz nebo přihlížení k místním poměrům. Zákonná dovolenost některých imisí.
  • Movité věci na cizím pozemku a práva k nim.
  • Omezení pro umisťování stromů u hranice pozemku.
  • Přerosty a podrosty stromů a rostlin, vlastnictví jejich plodů.
  • Omezení pro terénní úpravy pozemku ve vztahu k sousednímu pozemku.
  • Nucená opatření proti vodě, sněhu a ledu ve vztahu k sousednímu pozemku.
  • Stavby u hranice pozemku.
  • Oprávněné jednorázové vstupy na sousední pozemek.
  • Stabilita hranic mezi pozemky, rozhrady a žaloba na určení hranice pozemku. Přestavek a oprávněné užívání cizího prostoru.
  • Zajištění přístupu k pozemku anebo ke stavbě. Právní možnosti a jejich význam. Nezbytná cesta a její případné zřízení soudem (kdy lze a kdy nikoliv) a jaká jsou práva a povinnosti z nezbytné cesty.