Nová odpadová legislativa

Nový zákon o odpadech č. 541/2020 Sb., včetně aktuálních novel odpadových vyhlášek (č. 445/2022 Sb.) a včetně novelizace zákona o odpadech související se zákonem o jednotném environmentálním stanovisku (JES). Cílem semináře je prohloubit a rozšířit znalosti v oblasti odpadového hospodářství, se zaměřením na kompetence a průběh správních řízení a rozhodování podle zákona o odpadech.

Akreditace MV ČR: AK/PV-134/2020 a AK/VE-88/2020.

• zaměstnancům, úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků dle § 2 zák. č. 312/2002 Sb.

Zákon o odpadech (č. 541/2020 Sb.) včetně aktuálních novel odpadových vyhlášek (č. 445/2022 Sb.)

• Působnost zákona a základní pojmy, pojem odpad, přechod odpad/neodpad.
  • Obchodník s odpady a zprostředkovatel nakládání s odpady.
  • Obecné povinnosti při nakládání s odpady, povinnosti původce odpadu a provozovatelů zařízení, povinnosti při jednotlivých způsobech nakládání s odpady.
  • Černé skládky, školní sběr.
  • Povolení a souhlas.
  • Zákaz skládkování odpadu, poplatek za ukládání odpadů na skládku a „třídící sleva" pro obce.
  • Nakládání s vybranými druhy odpadu (biologicky rozložitelný odpad, nebezpečný odpad a další).
  • Komunální odpad a obecně závazné vyhlášky obcí.
  • Průběžná evidence odpadů a ohlašování.
  • Přestupky, opatření k nápravě a výkon veřejné správy.

Výrobky s ukončenou životností ve vztahu k obcím (zákon č. 542/2020 Sb.) – pneumatiky, baterie, elektrozařízení a „autovraky".

Informace k nové legislativě o jednorázových plastech (č. 243/2022 Sb. a 244/2022 Sb.)