Obec a nemovitý majetek - správa, převody a nabývání

Obce patří mezi nejvýznamnější vlastníky nemovitého majetku v ČR. Současně jsou specifickými právnickými osobami, jejichž nakládání s majetkem je zákonem o obcích přísně regulováno.

Dochází k výraznému prolnutí práva soukromého s právem veřejným, a ne všechny otázky jsou výkladově zcela jasné. Kromě obecné terminologie soukromého práva (věc nemovitá hmotná a nehmotná, dočasná stavba, právo stavby) dotčená problematika souvisí například i s regulací smluvního práva (občanský zákoník, zákon o registru smluv).

Akreditace MV ČR: AK/PV-35/2018 a AK/VE-23/2018.

• úředníkům a vedoucím úředníkům veřejné správy zodpovědným za správu nemovitého obecního majetku a hospodaření s ním.

• Obec jakožto veřejnoprávní korporace a její povinnosti při správě nemovitého majetku a nakládání s ním.
  • Procedurální pravidla při nakládání s majetkem obce a následky jejich nedodržení. Povinnost péče řádného hospodáře.
  • Povinnosti ze zákona o registru smluv a následky jejich nesplnění (zákon č. 340/2015 Sb.).
  • Nemovité věci hmotné a nehmotné a jejich součásti a příslušenství.
  • Co je dočasná stavba?
  • Právní režim inženýrských sítí a pozemních komunikací po první novelizaci občanského zákoníku.
  • Co je to právo stavby a jak ho efektivně využít?
  • Obec jako oprávněná či povinná ze služebnosti a reálného břemena.