Poskytování dávek osobám se zdravotním postižením v teorii a praxi

Seznamte se s aktuálně účinnou podobou zákona č. 329/2011 Sb., zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů.

V rámci kurzu si ujasníte druhy dávek, které mohou být poskytovány lidem se zdravotním postižením a zvláštními pomůckami, které jsou ze systému sociálního zabezpečení financovány k začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti. Budete informováni o možnostech využití průkazu osoby se zdravotním postižením. Získáte přehled o aplikaci jednotlivých zákonných ustanovení a případných změn v praxi. A v neposlední řadě získáte užitečné informační zdroje, o které se můžete opírat v rámci svého praktického působení.

Akreditace MPSV ČR: A2023/0724-S (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům.

I. část

• Přehled aktuálně účinných právních předpisů, upravují poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
  • Systém finančních příspěvků ze zdravotního pojištění na zajištění zdravotnických pomůcek a systém finančních příspěvků na zvláštní pomůcky v působnosti Úřadu práce.
  • Proces správního řízení o dávkách – práva a povinnosti účastníka, účel přerušení řízení, posuzování zdravotního stavu k jednotlivým druhům dávek, vyjádření se k podkladům před vydáním Rozhodnutí.
  • Právní účinky rozhodnutí I. a II. stupně v řízení o dávkách pro osoby se zdravotním postižením.
  • Příspěvek na mobilitu – podmínky a kritéria pro uplatnění nároku a jeho výplaty.
  • Příspěvek na mobilitu a příspěvek na energie spojené s používáním dýchacích přístrojů

II. část

• Přehled zvláštních pomůcek pro osoby s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí (úprava bytu, motorové vozidlo, rozšíření dveří, svislé a šikmé plošiny atd.)
  • Udělení souhlasu vlastníka domu s instalací zvláštní pomůcky, právo občana na svobodný pohyb, využívání zvláštní pomůcky více osobami.

III. část

• Přehled zvláštních pomůcek pro osoby s poruchou autistického spektra a osoby s diagnostikovanou demencí.
  • Vymezení a přehled zvláštních pomůcek pro osoby s těžkou vadou zraku (vodicí pes, kamerové lupy, elektronické pomůcky pro komunikaci a orientaci atd.).
  • Vymezení zvláštních pomůcek pro osoby s těžkou vadou sluchu (speciální program na odezírání komunikace, tablet, zesilovač bytového zvonku atd.).

IV. část

• Zákonem vymezená výše finančních příspěvků na pořízení zvláštních pomůcek.
  • Podmínky nastalé pro Vrácení části nebo plné výše přiznaného příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky.

V. část

• Druhy průkazů pro osoby se zdravotním postižením - oprávnění držitele průkazu osoby se zdravotním postižením.
  • Průkaz pro osoby se zdravotním postižením a nárok na „parkovací průkaz“.
  • Parkovací místa vyhrazená v místě bydliště osoby se zdravotním postižením a parkovací místa vyhrazená na veřejných místech, určená pro osoby se zdravotním postižením.

VI. část

• Zdravotní stavy pro které lze přiznat průkaz osoby se zdravotním postižením.
  • Zdravotní stavy nedefinované, pro které lze přiznat průkaz osoby se zdravotním postižením.
  • Doba platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením a doba platnosti lékařského posudku pro užívání průkazu osoby se zdravotním postižením.