Právní vztahy k dřevinám rostoucím mimo les v praxi

Ochrana dřevin rostoucích mimo les z pohledu zákona o ochraně přírody a krajiny a dalších právních předpisů.

Cílem webináře je prohloubení a rozšíření znalostí úředníků územně samosprávných celků v rámci zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů a na příkladech vysvětlit správné postupy v praxi.

Akreditace MV ČR: AK/PV-738/2021 a AK/VE-442/2021.

• úředníkům, kteří se podílejí se na výkonu správních činností na úseku státní správy dřevin rostoucích mimo les a majetkové správy městské zeleně.

• Principy právní ochrany dřevin rostoucích mimo les v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
  • Aktuální legislativní vývoj: povolování kácení pro účely záměru vyžadujícího jednotné environmentální stanovisko (JES) - novela ZOPK částí druhou zákona č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o jednotném environmentálním stanovisku (účinnost od 1. 1. 2024, přechodné období pro jiné než vyhrazené stavby do 30. 6. 2024).
  • Vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb. a č. 86/2019 Sb. - novela účinná od 1. 4. 2019: výjimky z požadavku doložení souhlasu vlastníka (účely vyvlastnění), ochrana náhradních výsadeb a další dílčí změny.
  • Ochrana dřevin před poškozováním a ničením.
  • Povinnost vlastníků pečovat o dřeviny, její vymahatelnost, právní následky neplnění; spory o vlastnictví dřevin.
  • Povolování kácení dřevin a ukládání náhradní výsadby, otázka odvodů (poplatků) za kácené dřeviny.
  • Výjimky z povolovacího principu - jiné režimy kácení.
  • Památné stromy a zvláště chráněné druhy rostlin, kácení dřevin a dotčení dalších zájmů chráněných ZOPK (VKP, krajinný ráz, ZCHD, ptáci apod.).
  • Kompetence – výkon státní správy v ochraně dřevin rostoucích mimo les.
  • Účast veřejnosti, práva ekologických spolků, občanů a obcí.
  • Prevence a odpovědnost na úseku dřevin rostoucích mimo les.
  • Zásahy do dřevin z pohledu jiných právních předpisů včetně občanského zákoníku.