Právo stavby a ostatní věcná práva k pozemku - prakticky a přehledně

Stávající soukromoprávní úprava věcných práv k nemovitým věcem podle poznatků z praxe stále ještě není veřejností dostatečně zažita. Jedním z důvodů je zcela nový rozsah věcných práv, která lze sjednat k věcem nemovitým, a která dřívější praxe neznala.

Za nejvýznamnější institut, který byl po mnoha desítkách let navrácen do právního řádu, lze považovat právo stavby. Ale i ostatní práva, která lze nově sjednat i jako práva věcná, typicky jako vedlejší ujednání u kupní smlouvy, nebo velmi četně používaný institut zákazu zcizení a zatížení, si zaslouží hlubší výklad a zdůraznění pozitiv i negativ.

Výklad bude zaměřen na praktická doporučení pro bezproblémovou a efektivní aplikaci předkládané právní úpravy, a to i ve vazbě na katastr nemovitostí.

Akreditace MV ČR: AK/PV-865/2021 a AK/VE-508/2021.

• zaměstnancům obecních úřadů, úřadů statutárních měst a krajských úřadů zodpovědné za správu majetku obcí.

Věcná práva k věci cizí a k věci vlastní

• Vysvětlena bude podstata a definice věcných práv. Základní vlastnosti a charakteristika věcný práv.
  • Rozdíl v objektu věcných práv.

Věcná práva jako věc nemovitá a jejich zápisy do katastru nemovitostí

• Kdy je věcné právo věcí nemovitou.
  • Podstata nehmotné nemovité věci.
  • Dopady do právní úpravy katastru nemovitostí.

Právo stavby a jeho specifika

• Právo stavby bude pojednáno jako systémová výjimka ze superficiální zásady. Budou vysvětleny jeho základní rysy, a to na praktických příkladech.
  • Pojednáno bude o vzniku a zániku práva stavby a o právech a povinnostech z práva stavby. Téma bude postupně nazíráno nejprve z pohledu vlastníka pozemku a poté z pohledu vlastník a práva stavby (stavebníka), neboť jejich zájmy jsou často diametrálně odlišné.

Věcná břemena služebnosti

• Základní rozdíly mezi služebnostmi a reálnými břemeny s uvedením praktických příkladů. K čemu slouží katalog služebností v občanském zákoníku.
  • Vznik, změna a zánik služebnosti.

Věcná břemena reálná břemena

• Vznik, změna a zánik reálného břemene.
  • Praktické příklady práv a povinností z reálných břemen.

Zástavní právo

• Výklad se zaměří na zástavní právo k věci nemovité. Přihlédnuto bude zejména ke specifikům municipalit v postavení zástavních dlužníků.

Zákaz zcizení a zatížení

• Budou uvedeny praktické příklady použití tohoto institutu nejen v úvěrových vztazích, ale také při realizaci majetkové politiky obcí.

Sjednání výhrady vlastnického práva

• Výklad se zaměří na možnosti použití tohoto institutu v praxi a na jeho na jeho úskalí a omezení.

Předkupní právo jako právo věcné

• Pojednáno bude o věcném předkupním právu ve vztahu k nemovitým věcem, se zvláštním důrazem na zákonné předkupní právo a jeho realizaci.
  • Pozornost bude věnována možným kolizím více předkupních práv a některým dalším praktickým otázkám, včetně důsledků opakovaných změn legislativy.

Ostatní možnosti sjednání věcných práv podle občanského zákoníku

• Probrána budou některá méně častá věcná práva (např. zajišťovací převod práva, koupě na zkoušku, vzdání se práva na náhradu škody na pozemku apod.).
  • Vysvětlen bude rozdíl mezi věcným právem a právem sjednaným jako věcné právo.