Přelomová novela zákona o svobodném přístupu k informacím

Na webináři budou představeny zejm. zásadní změny právní úpravy zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, provedené novelou přijatou v srpnu 2022, jež nabyla z větší části působnosti od 1. ledna 2023.

Jedná se především o rozšíření povinných subjektů o tzv. veřejný podnik, omezování poskytování informací v oblasti hospodářské soutěže, určení okruhu osob, údaje o jejichž příjmech jsou poskytnutelné, nové důvody neposkytnutí informací, možnost odmítnutí informací z důvodu zneužití práva ad.

Speciální pozornost bude věnována otázce ochrany osobních údajů, a to především v kontextu nejnovější judikatury a v kontextu nové právní úpravy upřesňující okruh dotčených osob. Zmíněna bude i současná novela zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí.

Akreditace MV ČR: AK/PV-384/2021 a AK/VE-209/2021.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků – obcí, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů, v jejichž kompetenci je daná problematika.

Právo na informace a jeho ústavní základy. Povinné subjekty.

• Ústavněprávní základ práva na informace.
  • Základní principy práva na informace.
  • Povinné subjekty (nová právní úprava u veřejných podniků).

Postup při zveřejňování a poskytování informací.

• Zveřejňování informací.
  • Postupy při poskytování informací a jejich právní režim.
  • Privilegovaný přístup některých žadatelů (občané obce, zastupitelé).

Důvody neposkytnutí informací – zejm. ochrana obchodního tajemství, ochrana podniků v hospodářské soutěži.

Ochrana osobnosti a osobních údajů, vs. právo na informace.

• Ochrana osobnosti, projevů osobní povahy a soukromí vs. právo na informace.
  • Poskytování informací coby způsob zpracování osobních údajů.
  • Poskytování informací o platech a odměnách podle nejnovější judikatury.
  • Práva dotčených subjektů.

Obrana proti šikanózním žádostem a proti šikanózním žádostem a proti zneužívání práva na informace.