Psychohygiena jako prevence syndromu vyhoření

Prostřednictvím praktických cvičení si z nabídky vyberete a osvojíte psychohygienické techniky, které budou vyhovovat vašemu osobnímu stylu a které budete moci využít ve vlastním profesním i osobním životě.

Seminář je koncipován velmi prakticky – veškerá teorie i metody vždy konfrontují s reálnou situací jednotlivých účastníků. Z kurzu si tak odnesete individuální plán pro vlastní péči o psychickou kondici.

Akreditace MPSV ČR: A2023/1741-SP/PC/PP/VP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům,
  • pracovníkům v sociálních službách,
  • pracovníkům v manažerské, řídicí funkci.

Vliv prostředí a sociálních vztahů na vlastní hodnocení spokojenosti

• Potřeby jednotlivce pracovního týmu versus potřeby kolektivu a versus potřeby organizace.
  • Hodnoty a motivace jako ukazatelé kvality profesního života.
  • Představení typických zátěží v pomáhajících profesích.
  • Typické zátěže pracovních pozic: pracovník v sociálních službách, sociální pracovník.

Syndrom vyhoření

• Definice, symptomy.
  • Chronický stres vycházející z pracovní činnosti doprovázený další zátěží z osobního života.
  • Stresory fyziologické, vztahové a sociální.
  • Vyhoření jako důsledek nerovnováhy mezi profesním očekáváním a profesní realitou, mezi ideály a skutečností.

Prevence syndromu vyhoření

• Vlastní postoj k práci.
  • Smysl a smysluplnost práce.
  • Proč nesmí být práce jediným cílem, smyslem a zájmem v životě člověka.
  • Důležitost sociální opory (společenské podpory), jejímiž hlavními zdroji jsou: funkční rodina, kolegové v zaměstnání, přátelé, zájmy a celkově trávení volného času včetně aktivního i pasivního odpočinku (zábavy).

Umění myslet sám na sebe, psychohygiena

• Duševní rozvoj, sebedůvěra, sebehodnocení, pozitivní emoce a jejich kontrola.
  • Tělesný rozvoj, vylepšení kondice, relaxace, sebepéče, péče o vzhled.
  • Sociální rozvoj, vylepšení komunikace, význam humoru.
  • Relaxace, volnočasové aktivity, techniky kotvení.