Správní řízení pro matrikáře

Seminář je zaměřen na správní řízení vedené v rámci matriční agendy a postup matričních úřadů v jednotlivých případech, které jsou vysvětlovány na konkrétních příkladech z praxe.

Akreditace MV ČR: AK/PV-335/2018 a AK/VE-204/2018.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků vykonávající správní činnost na úseku matrik.

Právní předpisy v matriční agendě a jejich vzájemné vztahy.

• Předpisy práva hmotného – zákon o matrikách, občanský zákoník, zákon o ověřování.
  • Předpisy práva procesního – správní řád.
  • Obecné zásady rozhodování ve správním řízení.

Užití správního řádu a ostatních předpisů v praxi.

• Změna jména a příjmení – náležitosti žádosti, správní uvážení, aktuální judikatura.
  • Promíjení dokladů k uzavření manželství – těžko překonatelné překážky, obecně známé skutečnosti.
  • Zamítnutí provedení zápisu, dodatečného záznamu, vydání matričního dokladu – důvody zamítnutí, postup.

Postup podle části IV správního řádu.

• Vydávání sdělení, zamítnutí vidimace a legalizace.