Správní trestání na úseku stavebního řádu

Seznamte se s aktuální právní úpravou správního trestání na úseku stavebního řádu. Výklad bude zaměřen na právní úpravu přestupků dle zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, včetně vysvětlení a objasnění jednotlivých pojmů a institutů a vzájemných vazeb mezi nimi.
To vše ve vazbě na  skutkové podstaty protiprávních jednání obsažených ve stavebním zákoně a souvisejících veřejnoprávních předpisů.

Akreditace MV ČR: AK/PV-76/2023 a AK/VE-40/2023.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků – obcí, obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů, kteří působí na stavebních odděleních.

Správní trestání obecně

• Správní trestání – základní zásady, správní delikty – znak, druhy, vzájemný vztah, prameny právní úpravy správního trestání na úseku stavebního řádu.

Právní úprava přestupků – obecná ustanovení

• Časová, místní, osobní působnost.

Základy odpovědnosti za přestupek

• Přestupek, pokus, pokračování v přestupku, trvající přestupek, hromadný přestupek, opomenutí, spolupachatel, zvláštní subjekt přestupku, FO jako pachatel, zavinění, omyl skutkový a právní, PO jako pachatel, PFO jako pachatel, okolnosti vylučující protiprávnost, důvody zániku odpovědnosti za přestupek, promlčecí doba, odpovědnost právního nástupce, správní tresty a jejich ukládání, druhy správních trestů, určení druhu a výměry správního trestu, ukládání trestů za více přestupků – absorpční a asperační zásada, podmíněné upuštění a upuštění od uložení správního trestu, mimořádné snížení výměry pokuty, ochranná opatření, ustanovení o mladistvých.

Řízení o přestupcích

• Příslušnost správních orgánů, předání věci, specifika doručování v přestupkovém řízení, účastníci řízení (obviněný, poškozený, vlastník věci), osoba přímo postižená spácháním přestupku, oznamování přestupku, součinnost, odložení věci, překážky v řízení, zahájení řízení, ústní jednání, problematika omluv, dokazování, zajišťovací instituty – záruka za splnění povinnosti, zrušení, zánik a přeměna PO, přerušení řízení, zastavení řízení, narovnání, společné řízení, řízení o náhradě škody a o vydání bezdůvodného obohacení, příkaz, příkaz na místě, rozhodnutí o přestupku, náklady řízení, specifika řízení o odvolání, zvláštní postupy po právní moci rozhodnutí o přestupku.

Společná, přechodná a závěrečná ustanovení

• Evidence přestupků, požadavky na oprávněnou úřední osobu, přechodná ustanovení.

Problematika ukládání pořádkových pokut na úseku stavebního řádu

• Právní úprava dle stavebního zákona a správního řádu.
  • Diskuze, dotazy.