Stavby na cizích pozemcích

Návrat superficiární zásady do současného občanského zákoníku po více než šedesáti letech znamená odklon od chápání staveb jakožto samostatných věcí.

I když v souladu s uvedenou zásadou má být stavba pouhou součástí pozemku, přináší stávající úprava celou řadu výjimek, které jsou v praxi reprezentovány stovkami tisíc případů. Abychom mohli pojímat stavbu jakožto samostatnou věc na cizím pozemku, musíme nezbytně znát všechny současné výjimky v právní úpravě, díky kterým si takový právní osud stavba podrží. Jen tak se totiž můžeme vyvarovat chyb a omylů, často spojených s negativními důsledky, kdybychom například chybně považovali stavbu za samostatnou věc a takto s ní i nakládali, ačkoli by byla pouhou součástí pozemku.

Akreditace MV ČR: AK/PV-416/2019 a AK/VE-266/2019.

• úředníkům a vedoucím úředníkům veřejné správy zodpovědným za správu majetku obcí,
  • developerům, pracovníkům realitních kanceláří,
  • majitelům nemovitostí a široké odborné veřejnosti, včetně veřejnosti právnické,
  • zájemcům o problematiku nemovitostí, kteří se s ní setkávají ve své praxi.

• Superficiární zásada (tj. zásada, že stavba je součástí pozemku).
  • Vymezení stavby ve smyslu občanskoprávním.
  • Přechodná ustanovení k pozemkům a stavbám včetně aktuální judikatury.
  • Stavby na cizích pozemcích postavené před 1.1.2014. Stavby neoprávněné (tj. postavené bez právního titulu k pozemku). Stavby postavené na základě nájemní smlouvy a jiných obligačních institutů. Stavby postavené na základě smlouvy o zřízení věcného břemene.
  • Stavby na cizích pozemcích postavené po 1.1.2014. Stavby na cizích pozemcích postavené bez právního důvodu (komu patří, případná náhrada).
  • Přestavek (co je a co není přestavkem, právní režim).
  • Dočasná stavba.
  • Právo stavby. Základní principy a povaha práva stavby. Vznik práva stavby, práva a povinnosti z práva stavby. Doba trvání práva stavby. Úplata za zřízení práva stavby. Zánik práva stavby.
  • Oprávnění vstupovat na sousední pozemek pro účely provádění stavby.