Úvod do problematiky péče o klienty s demencí

Akreditovaný kurz se speciálně zaměřuje na aspekty péče o seniory trpící demencí. V rámci semináře si tak prověříte míru vlastní empatie, schopnosti naslouchat a vést konstruktivní dialog.

Zkusíte zvládnout komunikaci s klienty a jejich rodinnými příslušníky v různě obtížných modelových situacích, pochopíte úlohu skrytých motivací u sebe i u druhých a snáze vyhodnotíte, kdy a proč je klient vnímán jako „obtížný“. Současně se naučíte na tyto situace správně reagovat.

Akreditace MPSV ČR: A2023/1742-PC/PP (8 vyučovacích hodin).


Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

Informace o školení

Detail popis kurzu

Komu je webinář určen: 

  • sociálním pracovníkům či pracovníkům v sociálních službách, kteří pečují o seniory, zdravotně postižené občany nebo mají zájem zaměřit svou profesní orientaci na péči o tuto cílovou skupinu.

Struktura webináře: 

Degenerativní onemocnění mozku 

  • Nejčastější psychické poruchy seniorů, s vymezením pojmu onemocnění demencí.
  • Nejčastější formy demence u seniorů, a zdravotně postižených občanů včetně popisu symptomů a průběhu Alzheimerovy choroby.
  • Primární, sekundární a smíšené demence. 

První období nemoci: Postižení kognitivních funkcí 

  • Co je příčina či spouštěč obtížné komunikace ve vztazích pracovníků sociálních služeb a jejich klientů.
  • Jevy krizové či konfliktní komunikace, otázky sdělování „špatných zpráv“ a význam nálady i prostředí v komunikaci na obou stranách.
  • Dozvíte se, jak lépe zvládnout negativní a zátěžové emoce, jakými je hněv, úzkost, pláč či agrese, jakým způsobem se na klienta „vyladit“ a posílit vzájemné porozumění za pomoci neverbální komunikace.
  • První fáze demence. 

Druhé období nemoci: Postižení emotivity a chování 

  • Poruchy emotivity, poruchy chování, poruchy vnímání, poruchy vědomí, poruchy myšlení, poruchy spánku.
  • Přístup k nemocnému uživateli sociálních služeb ve druhém období nemoci.
  • Objasnění přístupů a metod péče o seniory trpící demencí, zvláštní pozornost je věnována principu validace, vzpomínkové terapie – reminiscence, empatie, komunikační schopnosti s klienty, kteří již nejsou schopni komunikovat.

Třetí období nemoci: Postižení aktivit denního života

Seznámíte se s přístupy směřujícími k udržení kvality života pacientů včetně využívání prvků současných asistenčních technologií.


Jak funguje online školení a co budete potřebovat

Školení je realizováno přes internetový prohlížeč. Den před konáním školení obdržíte email, ve kterém je uveden odkaz pro účast na online školení, a současně obdržíte studijní materiály. V den konání kurzu stačí kliknout na daný odkaz. V případě jakýchkoliv technických problémů během školení nás můžete kdykoli telefonicky kontaktovat. Školení probíhá prostřednictvím aplikace Microsoft Teams.

Výuka probíhá v živém přenosu a samozřejmě můžete lektorovi pokládat dotazy.

Aktuálně vypsané termíny