Úvod do problematiky týrání a zneužívání v sociálních službách

Získejte užitečné informace o vhodném postupu v případě týrání s uceleným přehledem aktérů působících v této oblasti. Dozvíte se s jakými druhy týrání je nejvíce ohrožena stále rostoucí skupina seniorů, kteří žijí v domácnostech. Pozornost se bude také zaměřovat zejména na špatné zacházení u seniorů a osob se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby.

V rámci akreditovaného kurzu si také rozšíříte vědomosti o prevenci pracovního stresu v oblasti pomáhajících profesí – syndrom vyhoření, o možnostech, jakým způsobem se mu lze vyhnout jak na straně jedince, tak i ze strany organizace (počínaje výběrem pracovníků, umožněním vzdělávání a odborného růstu, supervizí a vytvořením podmínek na pracovišti) a jaké jsou nejčastější nedostatky s návrhem doporučení právě v této oblasti.

Akreditace MPSV ČR: A2023/0725-SP/PC (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníků,
  • pracovníkům v sociálních službách.

Znaky a charakteristika ohrožené populace.

• Syndrom CAN.
  • Syndrom EAN.
  • Definice OSPOD.
  • Pomoc seniorům a zdravotně postiženým klientům.

Právní rámec domácího násilí.

• Specifikace jednotlivých druhů týrání a zneužívání, jejich projevy, podoby, příklady.
  • Uvedení příkladů praktické  pomoci.

Prevence souhrnně.

• Uvedení možných příčin – chronická přetíženost pečujících ad.
  • Možnosti prevence (informovanost, odpovídající vzdělávání, etické aspekty – respekt k důstojnosti..., personální výběrové postupy, rozvoj výzkumu).