Úvod do šikany a kyberšikany z hlediska sociálního pracovníka

Kurz poskytuje základní orientaci do problematiky šikany a kyberšikany, a to jak ve škole, tak v pracovním prostředí. Účastníci pochopí význam skupiny a skupinového tlaku při realizaci šikany. Na kurzu se seznámíme s dílčími projevy šikany a rolemi a motivacemi jednotlivých aktérů. Budeme se zabývat fázemi šikany, možnou intervencí v dílčích vývojových fázích. Pojmenujeme si konkrétní varovné signály od oběti či od kolektivu.

V části věnované kyberšikaně si vyjasníme základní pravidla kyberbezpečnosti a budeme hledat, jakou podporu a ochranu potřebují děti v dílčích vývojových fázích. Dále se budeme věnovat řešení kyberšikany, jednotlivým formám. Také se budeme věnovat „novinkám v kybersvěte", aby účastníci kurzu nahlédli do online světa.

Průběžně bude kurz doplňován kazuistikami z práce se třídou i z individuálních terapií.

Akreditace MPSV ČR: v akreditačním řízení.

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům,
  • pracovníkům v sociálních službách,
  • pracovníkům v manažerské, řídicí funkci.

Šikana v práci, šikana ve škole.

• Historie šikany, vymezení pojmu šikana, co je a co není šikana, šikana na pracovišti.
  • Šikana na škole – formy šikany, výskyt šikany, právní rámec šikany.

Kdo nám může pomoci? Účastníci šikany, podpora oběti, varovné signály, fáze šikany, kritéria posouzení závažnosti.

• Spoluvytváření podpůrné sítě organizací, vymezení mezi jednotlivým druhy prevence a intervence, sledování videa z projektu MIŠ, jací jsou účastníci šikany?
  • Jaké jsou jejich motivace? Jaký je nyní trend? Jak podpořit oběť?
  • Jaké můžeme sledovat přímé a nepřímé varovné signály, že se něco s dítětem děje v nepořádku?
  • Fáze šikany – ostrakismus, přitvrzování, vytvoření jádra, většina přijímá normy, totalita.
  • Podle čeho se posuzuje závažnost šikany?

Podklady pro řešení šikany, diagnostika třídy, kazuistiky.

• Jak vypadá dobrá dokumentace?
  • Kdy má škola zapojit OSPOD, PČR, státní zastupitelství?
  • Co může dělat rodič, pokud škola nekoná?
  • Diagnostika a možné výstupy, kazuistiky.

Kyberšikana a kyberbezpečnost, nové trendy online.

• Nastavování pravidel u dětí na PC/mobil.
  • Obecná pravidla pro kyberbezpečnost, konkrétní rady v dílčím věku.
  • Jak předejít netolismu.
  • Novinky v kybersvětě.
  • Kazuistiky kyberšikany, druhy kyberšikany, kam se obrátit v případě kyberšikany a co dělat?
  • Nebezpečné online aktivity a hrozby – sexting, webcam trolling, scammer, netolismus, chalenge.