Využívání údajů z informačních systémů veřejné správy

Kurz se zaměřuje na pravidla využívání údajů z informačních systémů. Zvláštní pozornost je věnována ochraně osobních údajů podle Obecného nařízení Evropského parlamentu o ochraně osobních údajů při využívání údajů z informačních systémů veřejné správy.

Akreditace MV ČR: AK/PV-409/2023 a AK/VE-199/2023.

• úředníkům a vedoucím úředníkům územně samosprávných celků, kteří využívají údaje z informačních systémů veřejné správy v přenesené i samostatné působnosti.

Právní rámec

• Aktuální stav legislativy upravující problematiku ochrany osobních údajů a využívání údajů z informačních systémů veřejné správy.

Nařízení Evropského parlamentu o ochraně osobních údajů (GDPR)

• Obecné pojmy – co je osobní údaj, zpracování a jeho omezení, profilování, pseudonymizace, správce a jeho povinnosti, zpracovatel a jeho povinnosti, příjemce, zvláštní kategorie osobních údajů.
  • Zásady ochrany osobních údajů – zákonnost – kdy je zpracování zákonné, korektnost a transparentnost, účel zpracování, podoba a charakter údajů.
  • Souhlas subjektu údajů – náležitosti žádosti o souhlas, poučení o právech subjektu údajů, způsoby vyjádření souhlasu, co není souhlas, důsledky porušení pravidel pro získání souhlasu.
  • Práva subjektu údajů – transparentnost, přístup k osobním údajům, oprava, právo být zapomenut, omezení zpracování, právo vznést námitku.
  • Zabezpečení osobních údajů – opatření k ochraně osobních údajů, ohlašování a oznamování porušení zabezpečení.

Pravidla využívání údajů

• Rozsah čerpání podle zvláštních zákonů, rozsah pro splnění daného úkolu.
  • Uvádění důvodu při vstupování do systémů - proč se důvod uvádí, charakteristika důvodu.
  • Způsoby vyznačení ve spisové dokumentaci.
  • Vedlejší evidence vstupů do informačních systémů – důvody vedení, způsob vedení.
  • Kontrola oprávněnosti – kdo kontroluje využívání údajů, co se kontroluje, sankce za porušení zákona.

Informační systémy veřejné správy

• Základní registry - obecné pojmy - referenční údaje, agendové informační systémy a jejich správci, editoři údajů, využívání údajů, poskytování údajů subjektům údajů; Registr obyvatel – údaje, vazby na ostatní základní registry a na agendový informační systém evidence obyvatel; Registr územní identifikace – údaje, vazby na ostatní základní registry a agendový informační systém evidence obyvatel, způsoby čerpání údajů.
  • Informační systém evidence obyvatel – údaje, editoři, způsoby čerpání údajů.
  • Oznamování a odstraňování nesouladů – důvodná pochybnost, formuláře sloužící k oznamování pochybnosti, kdo je zodpovědný za odstranění nesouladu.
  • Další informační systémy veřejné správy – přehled, zákonné případy využití údajů, způsoby čerpání údajů.