Vztah občanského zákoníku a stavebního zákona

Na webináři se seznámíte s vazbami stavebního zákona a občanského zákoníku, naučíte se analyzovat jejich vztah a definovat kompetence stavebních úřadů ve vazbě na jejich rozhodovací a kontrolní činnost.

Akreditace MV ČR: AK/PV-448/2019 a AK/VE-283/2019.

• úředníkům a vedoucím úředníkům veřejné správy.

Představení občanského zákoníku a stavebního zákona, jejich vztah

• Občanský zákoník a stavební zákon, jejich postavení v systému českého práva, vztah soukromého a veřejného práva, cíle aplikace občanského zákoníku a stavebního zákona.
  • Zásady soukromého práva.
  • Věci a jejím rozdělení (dopady novely občanského zákoníku pro oblast stavebního řádu).
  • Zásada superficies solo cedit, pojem stavba, dočasné a liniové stavby.
  • Absolutní majetková práva.
  • Veřejné seznamy - domněnka správnosti zápisů ve veřejném seznamu, zásada materiální publicity.

Úprava vlastnického práva

• Vlastnické právo, omezení, sousedská práva (imise podle občanského zákoníku a stavebního zákona), rozhrady, nezbytná cesta, nabytí vlastnického práva stavbou.
  • Přechodná ustanovení občanského zákoníku vztahující se ke stavbám.

Úprava věcných práv k věci cizí a spoluvlastnictví, vazba na stavební zákon

• Věcná práva k věci cizí – účastníci podle stavebního zákona, právo stavby, věcná břemena – služebnosti a reálná břemena.
  • Spoluvlastnictví
  • Souhlas vlastníka podle § 184a stavebního zákona.
  • Diskuze a dotazy.