Základy profesionální komunikace s lidmi s handicapem

V rámci akreditovaného kurzu získáte informace o důvodech vzniku a dopadu tělesného postižení na oblast pohybu a komunikace. Současně se seznámíte s vhodnými způsoby přístupu a komunikace k lidem s tělesným postižením.

Akreditace MPSV ČR: A2023/0960-SP/PC/PP/VP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům v oblasti sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství,
  • pracovníkům v sociálních službách v oblasti sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství,
  • neformálním pečovatelům,
  • pracovníkům v manažerské, řídicí funkci.

Co je zdravotní postižení, člověk postižený a člověk s postižením.

• Stigmata a atributy zdravotního postižení.
  • Pojem handicap.
  • Důvody vzniku a příčin zdravotního postižení.

Co je dětská mozková obrna (DMO)? Projevy dětské mozkové obrny při komunikaci.

• Duchenova muskulární dystrofie a projevy v oblasti pohybu a komunikace.
  • Úrazy míchy a dopady poškození míchy na hybnost a komunikaci.
  • Vhodné způsoby přístupu a komunikace u klientů s berlemi a holemi.
  • Vhodné způsoby přístupu a komunikace ke klientům na invalidním vozíku.

Vhodné způsoby přístupu a komunikace u klientů s berlemi a holemi.

• Vhodné způsoby přístupu a komunikace ke klientům na invalidním vozíku.

Co je to slepota? Představy o bílé holi a jejím použití. Možnosti vidění se silnými brýlemi.

• Charakteristika dvou nejznámějších zrakových vad, které jsou zaměňovány - šedý zákal a zelený zákal oka.

Specifika komunikace s lidmi se zrakovým handicapem.

Co je hluchota? Základní charakteristika pojmů: ohluchlý, hluchý, hluchoněmý a nedoslýchavý.

• Nedoslýchavost převodní a percepční a jejich vliv na schopnost komunikace.
  • Možnosti využití on-line tlumočníka a tlumočníka do znakového jazyka pro jednání na úřadech u osoby se sluchovým postižením.
  • Vysvětlení pojmu multihandicap a dopady dvou souběžných zdravotních postižení na schopnost komunikace.

Specifika komunikace s lidmi s nedoslýchavými a neslyšícími.