Zákon o registru smluv v praxi – praktická aplikace

Kontroly stále odhalují závažné chyby. Využijte praktická doporučení od jednoho z předních odborníků a vyhněte se zbytečným problémům a sankcím.

Cílem semináře je zcela praktický návod, jak zveřejňovat smlouvy podle zákona o registru smluv a jak se vyhnout nejčastějším chybám. Nejčastěji jde o chybné použití formátu pdf a zmatky s tzv. „strojově čitelným formátem“. Jasně se zakazuje „nakřivo skenovat z papíru“! Dalšími chybami bývají přílohy a metadata. Ďábel je v detailu – k neplatnosti smlouvy může vést nejen její nezveřejnění, ale i dílčí chyba v metadatech, ačkoli smlouva zveřejněna je. K novelizaci účinné od roku 2020 vydalo MV nové verze Metodiky – k nápravě chyb při zveřejnění a k tzv. „dočasné amnestii formátu pdf“.

Seminář vedle těchto aktuálních otázek objasní například, jak působí nově přijímaný dodatek smlouvy na zveřejnění dříve přijaté smlouvy, jak aplikovat výjimky z uveřejnění, jak vyložit limit 50 tis. Kč u opakovaného plnění, kumulace jejího předmětu nebo rámcové smlouvy. Dále se zaměřuje na ochranu osobních údajů z hlediska GDPR, obchodního tajemství nebo interních bezpečnostních informací. Probereme také praktické dopady sankčního mechanismu neplatnosti a postup při opravě chybně zveřejněné smlouvy.

Akreditace MV ČR: AK/PV-374/2021 a AK/VE-202/2021.

• velkému okruhu povinných subjektů: stát, města, obce, kraje, jejich příspěvkové organizace a firmy, vědecké výzkumné instituce, veřejné vysoké školy, základní, mateřské a umělecké školy, ústavy a o.p.s. založené státem či samosprávou, státní a národní podniky, zdravotní pojišťovny a další právnické osoby, v nichž má stát nebo samospráva většinovou majetkovou účast.

Zákon má charakter zvláštního předpisu a doplňuje či mění jak úpravu smluvního práva v občanském zákoníku, tak i řadu předpisů upravujících zveřejnění smluv, včetně zákona o veřejných zakázkách. Zákon podpůrně využívá aparát chráněných informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

S právní úpravou a jejím praktickým naplňováním v podmínkách jednotlivých organizací je třeba se důkladně seznámit, porozumět jí, poznat a správně aplikovat výjimky z uveřejnění. Nejdůležitější je eliminovat zásadní rizika, která vyplývají z chybného zveřejnění smlouvy.

• Cíl zákona a jeho fungování v kostce
  • Sankce a rizika (následky neplatnosti)
  • Co ve smlouvě nesmí / nemusí být (Výjimky ze zveřejnění informací o smlouvách nebo v nich, ochrana údajů – anonymizace)
  • Co ve smlouvě MUSÍ být