Zákon o sociálních službách aktuálně

Seznamte se s aktuálně účinnou podobou zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a o jeho prováděcích právních předpisech. Pozornost bude věnována také dalším souvisejícím právním předpisům. Na kurzu získáte přehled o aplikaci jednotlivých ustanovení a případných změn v praxi. Současně obdržíte užitečné informační zdroje, o které se můžete opírat v rámci svého praktického působení.

Akreditace MPSV ČR: A2023/0723-SP/PC/PP/VP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• vedoucím pracovníkům v sociálních službách,
  • sociálním pracovníkům, kteří vykonávají práci dle §110 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách,
  • pracovníkům, kteří pracují na pozici sociálních pracovníků,
  • metodikům.

Zákonný podklad a postavení v systému sociální pomoci.

• Vymezení současně platné právní úpravy zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (ZSS) a o dalších současně platných, souvisejících právních předpisech ČR.
  • Vymezení zákona o soc. službách v právním řádu ČR – platnost, účinnost zákona.
  • Publikace, metodika (zdroje).

Základní zásady a pojmy zákona.

• Základní poradenství, dodržování lidských práv a svobod, sociální služba, poskytovatel sociální služby, smluvní povinnost,  nepříznivá situace, cílová skupina.

Příspěvek na péči.

• Podstata a kritéria příspěvku a péči, postavení a účel sociálního šetření.

Systém sociálních služeb dle zákona i mimo zákon.

• Zákonem vymezené formy sociálních služeb.
  • Základní a fakultativní činnosti.

Sociální služby základní povinnosti.

• Registrace, odborná způsobilost pracovníků, informační povinnost vůči veřejnosti.
  • Standardy kvality, dokumentace.
  • Jednání se zájemcem, podstata smlouvy (úhradové mechanismy v sociálních službách, individuální plánování.

Odborná způsobilost pracovníků v oblasti sociálních služeb.

• Účel sociální práce na obci I.,II., III. a Úřadu práce.
  • Účel sociální práce v sociální službě.
  • Pracovník v sociálních službách.
  • Další odborní i neodborní pracovníci v oblasti sociálních služeb.

Kvalita sociálních služeb.

• Inspekce kvality a její kompetence.
  • Důležité a nedůležité standardy kvality.
  • Podstata správních deliktů a pro koho jsou určeny.

Sociální služby – změny.

• Dopad současných novinek, aktuální stav, připravované změny, přechodná ustanovení.