Zákon o svobodném přístupu k informacím - aktuálně

Webinář má za cíl provést posluchače systematicky celým zákonem o svobodném přístupu k informacím včetně související právní úpravy s důrazem na poslední legislativní změny a aktuální otázky praxe.

Téma svobodného přístupu k informacím a jejich poskytování veřejnosti rezonuje de facto od počátku existence informačního zákona, často se stává „strašákem“ pro úřady či další instituce, které mají problémy s řešením netypických a hraničních situací či například opakovaných žádostí stejných osob.

Webinář nabídne příkladné řešení problémových případů a situací, vysvětlí klíčové pojmy včetně těch nových jako informační příkaz či přezkum a procesní stádia poskytování informací.

Akreditace MV ČR: AK/PV-453/2018 a AK/VE-256/2018.

• úředníkům a dalším zaměstnancům orgánů a úřadů státní správy i samosprávy.
  • osobám a zaměstnancům působícím v příspěvkových organizacích, bezpečnostních sborech, obchodních společnostech se zapojením státu a dalších institucích, které mohou vystupovat jako povinné subjekty ve smyslu informačního zákona.

• Úvod – ústavně zaručené právo na informace.
  • Právní úprava – zákon o svobodném přístupu k informacím a související právní předpisy, klíčové pojmy a instituty.
  • Žádost o informace – žadatelé, náležitosti, forma, právo na informace.
  • Poskytování informací – povinné subjekty, způsoby poskytování, ochrana a omezení poskytování informací, postup při poskytování informací, hrazení nákladů.
  • Opravné a ochranné prostředky proti postupu povinných subjektů při poskytování informací – odvolání, stížnost, přezkumné jednání a ochrana proti nečinnosti včetně příslušnosti a pravomoci ÚOOÚ.
  • Modelové situace včetně příkladného řešení ve světle aktuální praxe včetně soudní judikatury.