Zákonné podmínky a náležitosti smluvních vztahů v sociálních službách

Na základě §88 písmene i) zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, vznikla všem poskytovatelům sociálních služeb povinnost k uzavírání Smlouvy o poskytnutí sociální služby. Zákon o sociálních službách stanovil nejenom povinnost k uzavření Smlouvy, ale i proces uzavírání smluvního vztahu, podstatné náležitosti, včetně formy.

Na akreditovaném semináři Vám budou představeny zákonem vymezené základní náležitosti Smlouvy o poskytnutí sociální služby. K jednotlivým náležitostem budou uváděny příklady, s ohledem na účel a cílovou skupinu, jakožto jednu ze smluvních stran. Zákon o sociálních službách neupravuje a neřeší řadu situací, které se objevují ve smluvních vztazích sociálních služeb. Budete tak seznámeni s příklady smluvních ujednání, která mají oporu zejména v občanském zákoníku.

Akreditace MPSV ČR: A2023/1464-SP/PC/PP/VP (8 vyučovacích hodin).

Toto školení je akreditováno Ministerstvem práce a sociální věci ČR a cena je osvobozena od DPH. Cena bez DPH je tak cenou konečnou.

• sociálním pracovníkům v oblasti sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství,
  • pracovníkům v sociálních službách v oblasti sociální prevence, sociální péče a sociálního poradenství,
  • neformálním pečovatelům,
  • pracovníkům v manažerské, řídicí funkci.

Definice Smlouvy (dohody), a následků právního jednání ze smluvních závazků.

• Předmět a specifika Smlouvy o poskytnutí sociální služby.
  • Zákonné vymezení povinnosti k uzavření Smlouvy o poskytnutí sociální služby.
  • Přehled aktuálně platných právních předpisů, které lze použít pro smluvní ujednání v oblasti sociálních služeb.
  • Okruh oprávněných osob k uzavírání Smlouvy o poskytnutí sociální služby.
  • Možnosti zastoupení pro uzavírání Smlouvy o poskytnutí sociální služby.

Přehled zákonných náležitostí Smlouvy o poskytnutí sociální služby a jejich právní závaznost.

• Rozsah osobních údajů k označení smluvních stran.
  • Ochranná opatření pro osobní a citlivé údaje, které si vzájemně ujednají smluvní strany.
  • Kritéria pro sjednání rozsahu poskytovaní sociální služby klientovi.
  • Vymezení místa a času ve Smlouvě o poskytnutí sociální služby a veřejném registru poskytovatelů sociálních služeb.

Příklady smluvních ujednání pro výši úhrady, která je stanovena v § 73 až 77 zákona o sociálních službách.

• Určení možných způsobů placení sociální služby, včetně způsobu vyúčtování.
  • Uplatnění smluvních ujednání pro přeplatky a nedoplatky za poskytnutou sociální službu.
  • Smluvní ujednání o dodržování vnitřních pravidel stanovených poskytovatelem sociální služby.

Dovolené (zákonné) způsoby a formy ukončení smlouvy o poskytnutí sociální služby.

• Právní následky z ukončení smluvního závazku na základě dohody, výpovědi, nebo sjednaného zániku smluvního závazku.
  • Příklady reálných výpovědních důvodů pro ukončení poskytování služby.
  • Zásady a principy pro stanovení výpovědních lhůt.
  • Zákonná omezení pro určení doby platnosti Smlouvy o poskytnutí sociální služby.

Aplikace smluvních ujednání, která nejsou vymezena jako náležitosti Smlouvy o poskytnutí sociální služby.

• Možné způsoby změn (dodatků) u sjednané smlouvy.
  • Oddělitelné a neoddělitelné přílohy smluv a jejich právní závaznost.
  • Možné způsoby změn (dodatků) u sjednané smlouvy.
  • Oddělitelné a neoddělitelné přílohy smluv a jejich právní závaznost.