Zákon o svobodném přístupu k informacím - aktuálně

Webinář má za cíl provést posluchače systematicky celým zákonem o svobodném přístupu k informacím včetně související právní úpravy s důrazem na poslední legislativní změny a aktuální otázky praxe.

Téma svobodného přístupu k informacím a jejich poskytování veřejnosti rezonuje de facto od počátku existence informačního zákona, často se stává „strašákem“ pro úřady či další instituce, které mají problémy s řešením netypických a hraničních situací či například opakovaných žádostí stejných osob.

Webinář nabídne příkladné řešení problémových případů a situací, vysvětlí klíčové pojmy včetně těch nových jako informační příkaz či přezkum a procesní stádia poskytování informací.

Akreditace MV ČR: AK/PV-453/2018 a AK/VE-256/2018.

Informace o školení

Datum a čas

06.12.2022

9:00 - 13:00

Místo konání

WEBINÁŘ

1 990 Kčbez DPH

Rezervovat

Detail školení

Komu je webinář určen: 

  • úředníkům a dalším zaměstnancům orgánů a úřadů státní správy i samosprávy.
  • osobám a zaměstnancům působícím v příspěvkových organizacích, bezpečnostních sborech, obchodních společnostech se zapojením státu a dalších institucích, které mohou vystupovat jako povinné subjekty ve smyslu informačního zákona.

Struktura webináře:

  • Úvod – ústavně zaručené právo na informace.
  • Právní úprava – zákon o svobodném přístupu k informacím a související právní předpisy, klíčové pojmy a instituty.
  • Žádost o informace – žadatelé, náležitosti, forma, právo na informace.
  • Poskytování informací – povinné subjekty, způsoby poskytování, ochrana a omezení poskytování informací, postup při poskytování informací, hrazení nákladů.
  • Opravné a ochranné prostředky proti postupu povinných subjektů při poskytování informací – odvolání, stížnost, přezkumné jednání a ochrana proti nečinnosti včetně příslušnosti a pravomoci ÚOOÚ.
  • Modelové situace včetně příkladného řešení ve světle aktuální praxe včetně soudní judikatury.

Jak funguje online školení a co budete potřebovat

Školení je realizováno přes internetový prohlížeč. Účastník potřebuje buď počítač, tablet, nebo chytrý telefon s připojením k internetu. Den před konáním školení obdržíte email, ve kterém je uveden odkaz pro účast na online školení, a současně obdržíte studijní materiály. V den konání kurzu stačí kliknout na daný odkaz. Doporučujeme tak učinit alespoň 10 minut před začátkem školení. V případě jakýchkoliv technických problémů během školení nás můžete kdykoli telefonicky kontaktovat.

Výuka probíhá v živém přenosu a samozřejmě můžete lektorovi pokládat dotazy.