Nový stavební zákon

Seznamte se s požadavky nového stavebního zákona, jeho prováděcích předpisů a změnového zákona, který byl schválen v souvislosti s přijetím nového stavebního zákona. Současně získáte aktuální základní přehled nového stavebního zákona ve znění schválených novel (včetně věcné novely schválené v březnu 2023 Poslaneckou sněmovnou a v květnu 2023 Senátem).

Na semináři Vám budou prakticky vysvětleny otázky spojené s účinností nového stavebního zákona, kategorizaci staveb, soustavy stavebních úřadů, stavební právo hmotné (požadavky na výstavbu), digitalizaci stavební agendy a procesní postupy (řízení o povolení záměru, kolaudace, odstraňování staveb aj.).

V rámci akreditovaného kurzu budete upozorněni na změny oproti stávající právní úpravě.

Akreditace MV ČR: AK/PV-737/2021 a AK/VE-441/2021.

• vedoucím úředníkům a úředníkům územních samosprávných celků stavebních úřadů a dotčených orgánů.

Úvodní ustanovení

• Dotčené orgány, pojmy (záměr, stavba aj.), kategorizace staveb.

Organizace a výkon veřejné správy

• Soustava stavebních úřadů, působnost ve věcech stavebního řádu.

Stavební právo hmotné

• Obecná ustanovení.
  • Požadavky na vymezování pozemků.
  • Požadavky na umísťování staveb.
  • Technické požadavky na stavby.
  • Činnosti ve výstavbě.

Informační systémy veřejné správy

• Digitalizace stavební agendy.

Stavební řád

• Obecná a společná ustanovení.
  • Úkony před zahájením řízení (předběžná informace, vyjádření, vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů, koordinované závazné stanovisko, JES – jednotné enviromentální stanovisko, vyjádření vlastníka veřejné dopravní nebo technické infrastruktury).
  • Řízení o povolení záměru (obecná ustanovení o řízení, jeho průběh, účastníci řízení, povolení stavby nebo zařízení a zrychlené řízení, nestavební záměr, rámcové povolení, změna záměru před dokončením, řízení o odvolání).
  • Řízení o výjimce z požadavků na výstavbu.
  • Řízení o užívání (kolaudační řízení, předčasné užívání a zkušební provoz, rekolaudace).
  • Odstraňování staveb a terénních úprav.
  • Kontrola a opatření k nápravě.
  • Přestupky.
  • Ustanovení společná, přechodná a závěrečná.