info@skoleni365.cz

+420 733 715 123

Zákon o pomoci v hmotné nouzi – prakticky a aktuálně

V rámci kurzu účastníci získají aktuální informace o systému pomoci v hmotné nouzi včetně chystané novely tohoto zákona. Část školení bude věnována současným otázkám zákona o pomoci v hmotné nouzi, konkrétně: veřejné službě, částkám na živobytí osob v hmotné nouzi, opatřením obecné povahy v souvislosti s podnětem na jejich zrušení u Ústavního soudu, poukázkám, písemným doporučením obcí a snižování nákladů na bydlení u ubytoven. Účastníci budou dále seznámeni s nejčastějšími problémy, které se vyskytují při provádění výše uvedeného zákona, a bude jim nastíněno řešení specifických situací osob, které se nacházejí v hmotné nouzi. Posluchači se naučí využít metodických pokynů v systému pomoci v hmotné nouzi.

Akreditace MV ČR: AK/PV-163/2019 a AK/VE-99/2019.


AKTUÁLNÍ TERMÍNY KONÁNÍ SEMINÁŘE A PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ NALEZNETE ZDE

Detail popis kurzu

Komu je seminář určen: 

  • Úředníkům a vedoucím úředníkům územních samosprávných celků v jejichž kompetenci je daná problematika.

Struktura semináře:

Aktuální znění a připravované změny příslušné legislativy

  • Aktuální a připravované změny zákona o životním a existenčním minimu a zákona o pomoci v hmotné nouzi – změna okruhu osob pro výplatu poukázkami. Problematika započítávání příjmů – procentní výše jednotlivých příjmů, započítané dávky a výjimky.

Řízení o dávkách pomoci v hmotné nouzi

  • Podaní žádosti, okruh společně posuzovaných osob a vyloučení, náležitosti a podklady pro rozhodování o dávkách, časové lhůty. Nová pravidla pro stanovení částky živobytí, zvýšení příjmů vlastním přičiněním (veřejná služba), existenční minimum a navýšení částky na živobytí.

Vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi

  • Využívání různých forem výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi v praxi (např. účet, přímá úhrada, poukázky, hotovost apod.), poukázky (hodnoty 20, 30, 50, 100 Kč), ceninové psaní, očekáváné výjimky, problematika zvláštního příjemce.

Řešení případů z praxe

  • Řešení problémových situací a konkrétních případů z praxe. Diskuse, dotazy účastníků vzdělávacího programu.

Lektor

Mgr. Bc. Radana Šebestová, DiS., je zkušená lektorka, která se přednášení a lektorské činnosti věnuje od roku 2013. Zaměřuje se na oblast problematiky psychologie, psychiatrie, sociologie a pedagogiky. Aktivně se zabývala také získáváním zkušeností přímo v zařízeních sociálních službách, kde se angažovala i mimopracovně, aby se dotkla problematiky jednotlivých klientů osobně. Za dobu své praxe na pozici sociální pracovnice získala řadu cenných zkušeností při jednání s klienty a práci v terénu. Jedná se o kvalifikovanou pracovnici, která může předat své dvacetileté zkušenosti všem kolegům z oboru.

Zobrazit více

VZDĚLÁVÁNÍ – INVESTICE, KTERÁ SE VYPLATÍ

Aktuality emailem!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace